اشن
شورای اسلامی روستای اشن
اشن
تماس با ما عسل اشن گالری تصاویر اشن برنامه های شورای اشن اقدامات شورا مشاهیر درباره اشن صفحه اول

:درباره روستای اشن

روستای اشن از روستاهای بخش مهردشت شهرستان نجف آباد در استان اصفهان می باشد. این روستا مرکز دهستان اشن متشکل از روستاهای اشن، دماب و گلدره بوده، در ۱۲۰ کیلومتری غرب اصفهان دریک منطقه کوهستانی وخوش آب و هوا واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۹ متر است. روستای اشن از جنوب به داران و دامنه و از شرق به شهر دهق و روستای گلدره و از شمال به روستای دماب و از غرب به گلپایگان و روستای رحمت آباد ارتباط دارد.  اشن دارای آب و هوایی سرد و معتدل می‌باشد و دارای تابستان ‌های خنک و زمستان‌های سرد و برفی می‌باشد. این دهستان در دامنه کوه بنا شده‌است و تقریباً آب و هوای کوهپایه‌ای زاگرس را داراست.

دهستان اشن از روستاهای بسیار قدیمی کشور می‌باشد، به گونه‌ای که قدمت آن را به قبل از صفویه نسبت می‌دهند. اشن در گذشته جهت جلوگیری از نفوذ یاغیان و غارتگران دارای ۳ قلعه بزرگ بوده‌ است که در دهه ۸۰ همراه با توسعه روستا و عدم نظارت این قلعه ها تخریب گردیدند.

براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت اشن ۲۷۳۵ نفر ( ۷۰۹ خانوار ) بوده ‌است. مردم اشن  شیعه می‌باشند و مسائل دینی برایشان بسیار با اهمیت است، مراسم عزاداری و تعزیه آنها در محرم قدمت و شهرت بسیاری دارد بطوریکه در ایام محرم اهالی که از این روستا مهاجرت کرده اند برای شرکت در مراسم های مذهبی به روستا باز می گردند و حتی افرادی در این مراسم شرکت می کنند که اهل این روستا نیستند.

پیشه اغلب مردم اشن در گذشته دامپروری، کشاورزی (مخصوصاً بادام و انگور) و گرفتن شیره انگور بوده‌است و تعاملاتی با شهرستان‌های بزرگ نیز داشته‌اند اما پس از خشکسالی‌های دهه ۸۰ بیشتر کشاورزان اشن به زنبور داری و تولید عسل روی آوردند.

اسامی اعضای شورای اسلامی روستای اشن در دوره های اول تا چهارم به شرح زیر می باشد:

دوره چهارم دوره سوم دوره دوم دوره اول

آقای سید مصطفی قریشی

آقای حسن یارمحمدی

آقای مرتضی آخوندی

آقای محمد رضائی

آقای احمد علیخانی

آقای احمد علیخانی

آقای محمد رضائی

آقای حیدر رستمی

آقای سید امیر قریشی

آقای صادق ناظمی

آقای علی اسلامی

آقای حسن مباشری

آقای رضا شیری

خانم عصمت قریشی

آقای سیف الله فاتحی

آقای جعفر زاری

آقای علی اسلامی

آقای مجتبی خالوئی

آقای سید صدر قریشی

آقای حبیب الله پایا

دهیار فعلی روستای اشن:

آقای رسول کاظمی

 

برای دیدن تصاویر روستای اشن به صفحه گالری تصاویر مراجعه فرمائید.